Bestående av:
1 bordslampa, balusterformad, med otiv av fåglar. Total höjd utan skärm 42 cm (skador).
1 tedosa med senare lock, med motiv av figurer i palatsmiljö. Total höjd 11 cm (sprickor, nagg).
1 skålfat, med motiv av tuppar, diameter 20 cm (stjärnspricka).
Slitage. Flera med skador.