SKÅP, Fredrik I:s tid, senbarock, 1700-talets första hälft.
Tudelat. Fanerat med alrot. Dörrpar med bakomliggande inredning av lådor, fack och glasat dörrpar. Nedtill med två lådor. Beslag av mässing. Bredd 186. Djup 56. Höjd 184 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Omarbetad och kompletterad inredning. Smärre fanerskador och lagningar.