SPEGEL / VÄGGFÄLT, empire, Petter Gustaf Bylander, (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859).
Förgylld och bronserad, delvis målat. Flankerad av kolonner. Tudelat glas. Etikettmärkt. 176 x 73 cm.
Slitage. Dekorbortfall. Smärre färgbortfall. Delvis maskstungen.