STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), sengustavianska.
Målade och bronserade. Skuren dekor, överkragade kannelerade ben. Fast stoppad rygg och sits. Signerade ILG. Sitthöjd 43 cm.
Senare målning. Förstärkningar. Slitage, något lösa kantband.