Franska kontrollstämplar. Invändigt förgylld, rund med dekor av knäckar, infällda mynt. Fällbart lock, med initialer. Diameter 8,5 cm. Vikt 148 gram.
Bristningar, bucklor.
Ett mynt med Gustaf III från 1788, ett med tre kronor.