SEKRETÄR, Jonas Hultstén, mästare i Stockholm 1773-1794, sengustaviansk.
Skiva av kalksten. Fanerad med mahogny. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Raka avsmalnande ben. Bredd 68. Djup 45. Höjd 114 cm. Nyckel finns.
Nyckel saknas till lådor. Slitage. Torrsprickor. Nagg.