JONAS ÅKERSTRÖM, efter. Osignerad. Olja på duk 48,5 x 39,5 cm.
Venus, Adonis och Amor. Osignerad. Olja på kantförstärkt duk 48,5 x 39,5 cm.
Ytsmuts. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Märken efter spännram och sydd dukskarv. Strödda mindre retuscher. Gulnad fernissa. Liten lagning/hål.
Bengt Rapp, "Jonas Åkerström 1759-1795 - Ett gustavianskt konstnärsöde", 1998, jfr kat nr 136, s. 223.
Originaltavlan i monumentalformat ägs av Nationalmuseum, nr NM 1039.