DOMENICO FETTI, kopia efter. 1700-tal. Uppfodrad duk 80 x 63 cm.
Adam och Eva med deras två söner. Uppfodrad duk 80 x 63 cm.
Obetydlig ytsmuts. Gulnad fernissa. Krackelyr. Skrapmärken längs ramkanterna. Ett par smärre retuscher. Ett mindre färgbortfall.
Originalet tillhör samlingarna på The Courtauld Gallery i London och är målat ca 1618-1620.