ROLF SINNEMARK, JACKIE LYND och OLLE ALBERIUS, vas och ytterfoder, 2 st. Rörstrand.
Stengods, klotformad vas med svartvit dekor, signerad R Rolf Sinnemark 3, höjd 13,5 cm, genombruten skål med glasyr i brunt och blått, signerad JACKIE LYND R, diameter 17,5 cm, höjd 9,5 cm, större kruka "Krasse" med glasyr i gröna nyanser, märkt Rörstrand SWEDEN OA Krasse HANDMÅLAD, höjd 17, diameter 22,5 cm.
Smärre slitage, invändig beläggning.