SYLVIA LEUCHOVIUS, väggreliefer, 3 st, Rörstrand, bl a 1953.
Stengods, dekor av fåglar och blommor, signerade 443 R S. Leuchovius -53, stämplad R PACIFIC KOMP. S.L. och R SWEDEN S.L. 5.
Den blomformade med kantskada/lagning, den rektangulära med kantnagg, smärre slitage.