SYLVIA LEUCHOVIUS, skulpturer/ vaser, 2 st, Rörstrand.
Stengods, i form av rätblock med runda fördjupningar, glasyr i blått, grönt och gråsvart mot vitt, signerade R SWEDEN S. Leuchovius 430E samt otydlig numrering 497(?) E, 9 x 9,5 cm, höjd 18,3 cm och 19 x 9 cm, höjd 9,5 cm.
En med smärre glasyrsprickor och obetydlig nagg på undersidan.