Modell Svensk rund. Stämplad med vapensköld för adliga ätten Nordenbielke (nr 2212). Graverad lodangivelse 22 1/4 lod. Längd 42 cm. Vikt 280 gram.
Slitage. Lagningar.
Lars Bogman, adlad Nordenbielke, f. 1745, överskeppsbyggmästare vid arméns flotta i Stockholm, överste och sedemera chef för konstruktionskontoret, adlad 1809. Utbildad hos sin morbror Fredrik Henrik af Chapman.