Ljusstakarna av silver i nyrokoko, av Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1881, med punsad minnestext: Till Anders Holmgren på Silverbröllopsdagen 30/10 1883 från Konung Oscar och Drottning Sophie.
Bägaren, silver, delvis förgylld, på räfflad fot, av Carl Lemon dä, Uppsala 1739, med gravyr på livet: Till Kammartjänaren Holmgren på silfverbröllopsdagen 30/10 1883 från Kronprinsen Oscar Gustaf Adolf.
Sigillstämpel för Sophie.
Telegram från drottning Sophie.
Ljusstakar, höjd 28 cm.
Bägare, höjd 13 cm, vikt 208 gram.
Föremålen med slitage. En ljusstake med buckla, en ljusstake saknar fyllning.
Gåvor från Kung Oscar II och Drottning Sophie samt från Kronprinsen Oscar Gustaf Adolf till Holmgren samt telegram till Anders Holmgren’s änka.