SKRIVBORD med UPPSATS, barock, 1700-tal.
Fanerad med valnöt. Lös uppsats med sex lådor och dörr med bakomliggande förvaring. Del av skrivskiva och fyra mindre lådor och nedfällbar front. Hurtsar med sex lådor. Bredd 110, djup 61, höjd 98 cm.
Smärre slitage. Torrsprickor. Fanerskador.