Fanérad med valnöt, rot och fruktträd. Solfjäders motiv. Skiva i röd marmor. Tre lådor. Beslag i mässing samt mässingskodda fotavslut. Längd 144, bredd 66 höjd 98 cm.
Renoverad, maskstungen, senare beslag, 1 lås saknas, lackad insida, faner skador som resningar och små bortfall.