Invändigt förgyllda. Ovala, på helslagen for, dekor av svängda knäckar samt stiliserade istappar längs mynningskanten. Saltspadar i förgyllt silver, av Johan Petter Grönvall, Sthlm 1824, medföljer. Längd 9,5 cm, vikt 132 gram.
Obetydligt slitage.
Enklare saltkar från 1800-talet i "Lapphuseet", Silvermuseet.