Max Walter Svanberg

Bukowskis har fått äran att sälja en samling konstverk från kvarlåtenskapen efter konstnären Max Walter Svanberg. Här kan man finna allt från tidiga målningar och teckningar från 1930-talet till hans typiska imaginära kvinnobetraktelser i olika tekniker.

Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.

Max Walter Svanberg har som få andra svenska konstnärer konsekvent utforskat den surrealistiska ådran inom modern konst. Den franske konsthistorikern och konstkritikern Jacques Lassaigne konstaterade att Svanberg representerade "surrealismens rikaste utvecklingsfas".

34 föremål