Ett målat fodral med blomsterdekor och initialer och årtal 1829, skuren tandsnittsdekor och solfjädersform, urtavlan märkt AAS Mora. Bredd 50, djup 25, höjd 201 cm. Lod, pendel.
Påmålad lagning i solfjädersform. Åldersrelaterat slitage. Maskstungen. Senare sockel nedtill. Ej funktionstestad. Ej genomgången.