UGO CIPRIANI. Skulptur. Sign. Terrakotta, höjd 39 cm.
Porträttbyst föreställande Ludwig van Beethoven (1770-1827). Signerad U. Cipriani. Stämpel Terre Cuite D'Art. Terrakotta, höjd 39 cm, längd 24 cm.
Obetydliga skrapmärken och fläckar.
Inköpt 1965 i Tunisien.