HENRIK ROXSTRÖM, skulptur. Signerad. Daterad. Marmor. Höjd 45 cm.
"En Eva". Marmorskulptur. Signerad H. Roxström och daterad 1943. Höjd 45 cm.
Smärre strödda fläckar. Smärre skrapmärken.
Liljevalchs Konsthall, Vårsalongen 7-29 februari 1948, katalog nr 164. Nr 666, sid 48.