CHRISTIAN ERIKSSON, skulptur, brons, Signerad Chr. Eriksson och daterad Arcueil 1901.
"Elof". Gjuarstämpel Herman Bergman fud. H 20 cm
Obetydliga skrapmärken.
Patineringen något avnött.
Några mindre fläckar.
"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 62.