Mörkblå botten med polykrom art deco-liknande dekor av lyktor, blommor och urna. Bred gul bård med blommande grenar.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidornas slätväv med skador, de flesta fransar saknas.