GUNNEL NYMAN, vas, Musselglas, Nuutajärvi Notsjö Finland 1940/50-tal.
Ofärgad glasmassa med dekor av små stickblåsor. Spår av signatur med syrapenna G Nyman Nuutajärvi...? Höjd 23 cm.
Smärre repor och invändig beläggning.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10