TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Dekor i s.k. bianco sopra bianco och med död fågel under parasoll. Fatets längd 44,5 cm. Märkt Rörst 27/5 (17)73. Terrinens längd 42 cm. Märkt Rörst 14/4 (17)66. Samt med prisangivelse.
Skador, lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.