Sign Jacob Kock, Stockholm, No 1031, mässing, delvis förgyllt, spindelgång. Orokloven är försedd med mästarens monogram IK. Urtavla i vitemaljerad koppar med arabiska siffror. Fodralets höjd 29 cm.
Sprickor, nagg.
Hernmarck, Carl; Marieberg, sid 122, pl 62. Jämför klockställ i fajans.