Efter Mariebergsmodell, dekor i starkeldsblått av blommor och humle. Längd 29,5 cm.
Skador, sprickor. Nagg.
Fajanserna kring östersjön. Stralsund i Svenska Pommern. Se skiss av modellen sid 18. Samt bild på humlemönstret, även kallat japanska blommor och rankor.