Fanerad med valnöt samt inläggningar av rotfaner. Beslag av mässing. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinrede. Tre stycken lådor under klaff. Bredd 103, djup 50, höjd 107,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre fanerskador. Ställvis blekt. Klaff något slagen.