BERTA HANSSON, olja på duk, signerad -80 a tergo
”Vårbild ur barnets värld.” 92 x 73 cm.
Obetydlig ytsmuts
I samband med en utställning på Konstakademien 2010 skrev Berta Hansson: ”det utsatta och hotade barnet har, så länge jag minns, varit mitt motiv”. Och vidare: ”Det är barnet i barnet som jag är intresserad av. Det allmängiltiga. Det som är lika hos alla barn, vilken ras de än råkar tillhöra. Det storögda, det runda. Det förväntansfulla. Det som livet snart ska begå våld på.”
Berta Hansson var en svensk bildkonstnär född i Hammerdal, Jämtlands län. Hon studerade för Leoo Verde och Otte Sköld. Hansson kan, vid sidan av Siri Derkert och Vera Nilsson, nämnas som en av Sveriges mer betydande expressionistiska konstnärer. Hon är känd för sina porträtt, ofta föreställande barn, med markerade drag och landskap.