OLLE SKAGERFORS, akvarell. Signerad.
"Handkannan". Utförd på 1990-talet. 40 x 30 cm.
Nålhål i övre kanterna. Ej examinerad
Konstnärens familj.
Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén, 23 oktober 2013, kat. nr. 1107.
Olle Skagerfors var en svensk bildkonstnär född i Skövde. Han studerade vid Slöjdföreningens skola, på Valands konstskola i Göteborg samt på resor till Frankrike och England. Skagerfors är känd för sina expressiva och koloristiska västkustmålningar och porträtt. Han porträtterade främst människor från samhällets botten och fascinerades över skönheten i den mänskliga kroppens förfall.