OLOF PIRA, fällstolar, ett par, "Piraten/564-026", 1950-tal.
Ur TRIVA-serien. Stomme i stålrör. Svart skinn. Sitthöjd ca 35 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen metall.
"Piraten" Utställd på Triennalen i Milano 1954. Belönades med guldmedalj. Även utställd på H55 i Helsingborg.