UTAGAWA KUNISADA (TOYOKUNI III) (1786–1864), färgträsnitt, tre st, Japan, 1800-tal.

No. 10, Actor Ichikawa Yaozô III as Ôboshi Yuranosuke, från serien The Life of Ôboshi the Loyal, bildmått 35 x 23,5 cm.

No. 29 Actor Nakamura Utaemon III as Ôboshi Yuranosuke,från serien The Life of Ôboshi the Loyal, bildmått 35 x 23,5 cm.

"勝間源五兵衛", bildmått ca 34 x 23 cm.

Ej examinerad ur ram. En med smärre lagning. Blekt. Missfärgningar.

See similar at:
Museum of Fine arts Boston, 11.36779.11;
Museum of Fine arts Boston, 11.29671;
Museum of Fine arts Boston, 11.29628;
Museum of Fine arts Boston, 11.22070;
Museum of Fine arts Boston, 11.29627;
Risumeikan University, arcUP0675;
Waseda University Theatre Museum, 006-4894;
Waseda University Theatre Museum, 006-4911;
Waseda University Theatre Museum, 100-1388;
Ritsumeikan University, arcUP0694;

Utropspris
2 000 SEK