UTAMARO KITAGAWA (c.1753-1806), efter, samt KIKUGAWA EIZAN (1787-1867), efter, färgträsnitt, 2 st, Japan, 1800-tal.

"Couple Smoking, with Maid Peeping over a Two-fold Screen", bildmått 34,2 x 22,5 cm.
Vacker geisha med sin assistent, bildmått 34,3 x 23 cm.

Troligen beskuren. Ej examinerad ur ram. Skador. Delar bortklippta. Gulnad. Revor.

See similar at the:
Museum of Fine arts Boston, RES.54.54;
Minneapolis Institute of Arts, 74.1.159;
Minneapolis Institute of Arts, P.75.51.246;

Utropspris
2 000 SEK