Tedosorna och bojanen, Qianlong (1736-1795), samtliga med blomsterdekor.
Bojanen i famillerose med genombrutet trälock. Höjd 11 - 12,5 cm.
Grönglaserad snusflaska, längd 7,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Flertalet nagg. Glasyrmistor.
Polykrom tedosa med hål i botten, skadat lock och lagningar.
Blåvit dosas lock med hårfina sprickor.
Bojan med färgbortfall.
Snusflaskan saknar propp.