VLADIMIR IGOREVICH YAKOVLEV, portätt , blandteknik på papper uppklistrat på pannå, signerad och daterad -73.
Kvinnoporträtt. 58,5 x 39 cm.
Ej examinerad ur ram.
Stig Fredriksons samling, inköpt direkt av konstnären i Moskva ca 1973.
Vladimir Igorevich Yakolev (1934–1998) tillhörde de oppositionella eller icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen undet tiden efter Stalin men före Gorbatov. Yakolev målar ofta gouache på papp eller pannå i svala återhållsamma färger. Hans porträtt, stilleben och kända "blommor" utstrålar en en känsla av djup existensiell ensamhet och det dolda motståndets kraft. (Leonid Shishkin Gallery)