VLADIMIR IGOREVICH YAKOVLEV, gouache, signerad och daterad 1973.
Stilleben med blomma i ett glas. 58.5 cm x 41 cm.
Ej examinerad ur ram.
Inköpt direkt av konstnären i Moskva 1973.
Stig Fredriksons samling.
Vladimir Igorevich Yakolev (1934–1998) tillhörde de oppositionella eller icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen undet tiden efter Stalin men före Gorbatov. Yakolev målar ofta gouache på papp eller pannå i svala återhållsamma färger. Hans porträtt, stilleben och kända "blommor" utstrålar en en känsla av djup existensiell ensamhet och det dolda motståndets kraft. (Leonid Shishkin Gallery)