PARTI FÖREMÅL, åtta delar, porslin. Qingdynastin, 1700-1900-tal, samt en troligen Japan.

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
1 såssnipa, med motiv av figurer i naturmiljö. Längd 25 cm.
1 kendi, (troligen Japan), höjd 16,5 cm.
1 fat, med blommor, diameter 16,5 cm.

2 fat, 1800-tal, med motiv av fiskar och krabba, 1 med flodlandskap, diameter 15,5-16 cm.
2 skålar, 1800-1900-tal, diameter 11-11,5 cm.

1 bojan med lock, med flodlandskap, total höjd 17 cm.

Fat med spricka. 1 skål med sprickor. Lock med lagningar. Slitage. Nagg.

Utropspris
2 500 SEK