JOHANN WOLFGANG ELISCHER, Skulptur. Brons. Sign.
"Diskuskastaren", signerad Elischer. Mörkpatinerad brons, höjd 33,5 cm (inklusive stensockel 37 cm). 1920-tal.
Obetydlig ytsmuts.
Smärre strödda skrapmärken.
Någon avnött patinering längs kanter.
God kondition.