NILS MÖLLERBERG, Skulptur. Brons. Sign. och numr 7. Gjutarstämpel. Höjd 97 cm.
"Morgon". Signerad Möllerberg och numrerad No 7. Gjutarstämpel A. Pettersson fud. Röd/guldpatinerad brons, höjd 97 cm.
Obetydliga strödda skrapmärken.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", Sveriges Allmänna Konstförening, 1959, jfr bild sid 124-125 och 137, motivet beskrivet s. 126-128.