LUDWIG MIES VAN DER ROHE, pallar 1 par, "MR 1", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten
Ca 1927-29, förnicklade stålrör, sitsar i flätad rotting, höjd 46 cm.
Skador, slitage.
Alexander von Vegesack, Matthias Kries (red), "Mies van der Rohe - Architecture and Design i Stuttgart", Vitra design Museum, 1998, Barcelona, Brno, se sid 76-83.