Svärtad stomme med formpressad rygg och sits av teak. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre färgbortfall.
Modellen visades och juryvaldes vid VSenska Möbelmässan 1954. Samma år ställdes den även ut på Önskehem och upptogs i Önskehem-katalogen. Rekommenderat pris nämnda år i detta utförande var 42 kr.