MICHELE DE LUCCHI och GERHARD REICHERT, vägglampor, ett par, "Logico", Artemide.
Kupor i opalglas. Två ljuspunkter vardera. Höjd 33, bredd 33, djup 19 cm.
Kupor med ytterst smärre nagg.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.