KAFFESERVIS, 46 delar, "Irina", dekor av Esteri Tomula, Arabia, Finland 1971-72.
Handmålad blomdekor i rödlila och grått.
23 koppar på fat, koppens höjd 7,5 cm, fatets diameter 13,5 cm
23 assietter, diameter 15,5 cm
Åldersrelaterat slitage. En assiett med nagg.