Stomme i metall. Rund bordsskiva, diameter 88 cm. Höjd 59 cm. Stolarnas sitthöjd ca 43 cm. Fåtöljens sitthöjd ca 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Färgbortfall. Repor. Anlupen. Rötskador. Fåtöljen med en trasig ribba i ryggen.