Kittel på fyra fötter och bärhandtag i järn, höjd 30 cm, diameter inkl fötter 55 cm, kanten 35,5 cm.
Kittel utan fötter, med bärhandtag i järn, höjd 19 cm, bottnens diameter 37 cm, upptill 34 cm.
Åldersrelaterat slitage. Den mindre med bucklor i bottnen och lödd lagning.