Godronnerade med blå dekor av pittoreska vyer samt förgyllning. Vissa delar märkt 519 RYSS.
11 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13,3 cm
2 mindre kaffekoppar med fat, fatens diameter 12,5 cm
11 tekoppar med fat, höjd kopp 8,5 cm, fatens diameter 15,6 cm
1 kaffekanna höjd 22 cm
1 gräddkanna höjd 12 cm
1 skål diameter 14 cm
1 skål på fot diameter 12 cm
5 extra kaffefat medföljer
2 extra tekoppar medföljer, varav en med nagg och en med spricka.
1 kaffekopp med spricka. Gräddkannan med lagad hänkel. Den större skålen med mindre nagg. Dekor och förgyllning ställvis nött.