Hamrat silver. Ljusstaken dekorerad med olika kvarts. Ljusstakens höjd 29,5 cm. Gräddsnäckans och sockerskålens höjd 6 cm, skålens diameter 8 cm. Stämplade "Käsityö" (Handgjort).
Sammanlagd vikt 354 g.
Ljusstaken saknar manschett. Smärre slitage. Gräddsnäckan och skålen med monogramgravering i fotringen.