HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd 1900-talets slut.
För 6 ljuspunkter. Textilskärm. Bär tillverkarens etikett. Total höjd 95 cm. Diameter 52 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Skärmen solblekt.