6 gafflar, längd 19 cm
6 knivar, 22,5 cm
6 förrättsgafflar, längd 18 cm
6 förrättsknivar, 20,5 cm
12 fiskbestick, 6 gafflar och 6 knivar, gaffelns längd 17 cm, knivens 20 cm
6 dessertskedar, 17 cm
6 kaffeskedar, 11,7 cm
kakspade, 18,5 cm
Serveringssked med förgyllt blad, konturerad kant, 18,5 cm
Vikt, utan knivar med stålblad, 1285 g.
Kommer i invändigt tygklätt schatull med bärhandtag, märkt "J. A. Tarkiainen Viipuri".
Sedvanligt slitage. Monogramgraveringar. Helhetsintrycket är gott. Lådan med åldersrelaterat slitage och nötta partier.