Ett par skålar med lock och fat i gustaviansk stil, med ströskedar. Alla delar stämplade JE Torsk 1902. Skålarna med hänklar och fylld fot, höjd 17 cm. Fat diameter 19,5 cm. Skedarnas skaft med Mannerheim-Treschows vapen. Längd 17,5 cm. Total vikt 1835 gram.
Smärre slitage.