1700-tals kannan på kvadratisk fotplatta, pärldekor. Längd 10 cm, höjd 13 cm.
1800-tals kannan invändigt förgylld. Riklig graverad dekor med blad- och blomstermotiv samt medaljong på var sida. Längd 12,6 cm, höjd 12 cm.
Sammanlagd vikt ca 311 g.
Den äldre kannans hänkel lagad nertill. Smärre åldersrelaterat slitage.